Budapest elveszett arca

Budapest elveszett arca

A Régi épületek meséi sorozatunk 11. részében Budapest építészeti múltjának egy fájdalmas szeletét idézzük fel. A második világháború, majd az azt követő évtizedek során a főváros számos ikonikus épülete veszett oda, sokszor nemcsak a bombázások által, hanem az utókor tétlensége miatt is. Ezek az épületek nemcsak a város arculatának meghatározó elemei voltak, hanem egy letűnt kor gazdagságát és eleganciáját is megtestesítették.

 

 

A Pesti Palotasor és a Dunakorzó elveszett csodái

A Pesti Palotasor épületei, köztük a Lloyd-palota és a Dunakorzót szegélyező híres szállodasor, valaha a város büszkeségei voltak. Ezek az elegáns szállodák, amik a Vigadó körül magasodtak, a tehetős utazók kedvelt célpontjai voltak, és a város legfényűzőbb társasági eseményeinek adtak otthont. A bombázások és a háború utáni közöny következtében ezek az építészeti remekek jelentős része örökre eltűnt, helyükön ma a Kádár-korszak szállodái állnak.

 

 

Az Iparcsarnok: Egy eltűnt óriás

A Városliget egyik legikonikusabb épülete, az 1885-ös Országos Általános Kiállításra épült Iparcsarnok, a kiállítótér szerepét betöltő építészeti óriás volt. Az Ulrich Keresztély által tervezett épület elegáns vasszerkezete és részletei a korszak technikai újításait tükrözték. A második világháború során a csarnok végzetes károkat szenvedett, szerkezete összeroppant, majd 1947-ben végleg lebontották.

 

 

A Wagner-villa: A rejtőzködő emlék

A budai oldalon álló Wagner-villa, id. Wagner János saját tervei alapján épült, és 70 éven át a város egyik jellegzetessége volt. Bár az épület nagy része elpusztult, földalatti termei megmaradtak, és néhány éve részleges helyreállítást kaptak. Az egykor lenyűgöző épületegyüttes azonban ma már nem a városkép része.

 

 

Az Osztálysorsjáték-palota: Szecessziós csoda a semmibe

Az Erzsébet híd pesti hídfőjének építésekor létrejött Osztálysorsjáték-palota a magyar és a bécsi szecesszió jegyeit hordozta magán. A tornyait és födémjeit a bombázások során vesztette el, és az 1948-as bontás után már csak emlékekben él. Ma a híd modern lehajtója foglalja el egykori helyét.

 

 

A történelem tanulsága

A Törött tükör emlékeztet arra, hogy a város épített örökségének pusztulását nemcsak a háborúk, hanem az azt követő időszak sokszor rossz döntései is okozták. Ezek az eltűnt épületek nemcsak a városkép, hanem Budapest kulturális és társadalmi örökségének pótolhatatlan részei voltak. Ma már csak archív képek és történelemkönyvek őrzik emléküket, amik egykor a világ legszebb városává tették Budapestet.

Ne maradj le a következő epizódról, ami Elveszett titkok címmel már elérhető! 

Külön köszönet jár Török Andrásnak a narrációért, valamint minden alkotónak, aki részt vett a sorozat elkészítésében!

 

Az Animatiqua csapata hisz abban, hogy egy jó imázsfilm nem csak mutat, hanem mesél is. Olyan vizuális történeteket készítünk, amelyek segítenek a brandeknek kiemelkedni és meggyőzni az üzleti partnereket. Ha kíváncsi vagy, hogyan tehetjük ezt meg a te vállalatod számára is, kattints ide és lépj kapcsolatba velünk!

 

You may also like this