A mesterséges intelligencia térnyerése a filmiparban nemcsak a jövőt, hanem a múltat is megváltoztatta. Olyan színészek, akik már régen elhagyták ezt a világot, ma újra “életre kelnek” a képernyőkön. A CGI és az AI technológiákat használva színészek hangját és arcát újraalkotják, amit sokan izgalmas forradalomnak látnak, míg mások etikai kérdéseket vetnek fel.
Az egyik legismertebb példa Peter Cushing, aki 1994-ben hunyt el, ám az “Rogue One: A Star Wars Story” filmben 2016-ban CGI segítségével újra életre keltették, hogy “eljátszhassa” Grand Moff Tarkin szerepét. Bár a technológia lenyűgöző eredményt hozott, sokakat megrázott a látvány. A rajongók és a szakértők is megkérdőjelezték: vajon elfogadható-e, hogy egy elhunyt színészt újrahasználnak egy filmben, különösen, ha ő maga soha nem járult hozzá az ilyen felhasználáshoz? A probléma gyökere az, hogy az elhunyt személyek képmásának tulajdonjoga bizonytalan, és nem egyértelmű, ki rendelkezhet ezekkel a jogokkal.
De nem csak az elhunytak esetében merül fel ez a kérdés. Az élő színészek arca és hangja is digitalizálható, így az ipar képes “örök” színészeket létrehozni, akik soha nem öregednek, soha nem fáradnak el. Egyre gyakoribb, hogy a forgatásokon a színészeket teljesen beszkennelik, hogy a későbbiekben digitálisan bármikor újra felhasználhatóak legyenek. Egyes alkotók szerint ez egyszerűen a művészet technológiai kiterjesztése, mások viszont féltik a színészi mesterség lényegét.
Az etikai határvonal
A kérdés tehát ez: vajon etikus egy elhunyt színészt digitálisan feltámasztani? Vajon milyen hatással van ez a művészetre? Van, aki szerint ez tisztelgés a művész öröksége előtt, míg mások “hátborzongatónak” tartják, hogy olyan emberek kerülnek újra a képernyőre, akik már nem élnek. És mi történik, ha egy színész nem akarja, hogy halála után digitálisan újraalkossák? Robin Williams például végrendeletében kifejezetten megtiltotta, hogy 25 évig használják a nevét vagy képmását halála után
Az AI által létrehozott színészi teljesítmények egy másik etikai dimenziót is felvetnek: ha egy mesterséges intelligencia képes hibátlanul utánozni valakit, vajon mennyiben értékeljük még a valódi színészi játékot? Ezzel elérkeztünk a kérdéshez: a filmkészítés célja az, hogy tökéletes legyen, vagy az, hogy emberi maradjon?
Mi a véleményed?
A mesterséges intelligencia elhozta az “örök színészek” korszakát. De vajon ez a művészet új formája, vagy inkább a kreativitás kihasználása? Te mit gondolsz? Tisztelgés ez az elhunyt művészek előtt, vagy az emberség eltörlése?
Az Animatiqua csapata hisz abban, hogy egy jó imázsfilm nem csak mutat, hanem mesél is. Olyan vizuális történeteket készítünk, amelyek segítenek a brandeknek kiemelkedni és meggyőzni az üzleti partnereket. Ha kíváncsi vagy, hogyan tehetjük ezt meg a te vállalatod számára is, kattints ide és lépj kapcsolatba velünk!